• LV
 • EN
 • „Vides objekts/skulptūra Latvijas simtgadei veltītā labiekārtotā laukumā Dobeles pilsētas centrā” 2017.

  Metu konkurss „Vides objekts/skulptūra Latvijas simtgadei veltītā labiekārtotā laukumā Dobeles pilsētas centrā” 2017.
  KONKURSA ORGANIZĒTĀJS : Dobeles novada pašvaldība
  AUTORI :
  tēlniece Olga Šilova
  ALPS ainavu projektēšanas darbnīca
  ainavu arhitektes Evita Zavadska un Helēna Gūtmane
  pilsētplānotājs Marc Geldof
  Vizualizācijas: Luīze Elizabete Rukšāne

  KONKURSA REZULTĀTS : Veicināšanas balva

  KONCEPCIJA

  Tautu meitas profils uz pirmskara sudraba piecu latu monētas kļuva par nacionālas valūtas simbolu, kurš iemieso tautas mīlestību pret Dzimteni, vienotību un Latvijas Valsts neatkarību.

  Gadiem ejot, simbola semantika mainījās līdzi Latvijas vēsturei, Mildas tēls ieguva jaunu spēku kļuva dziļāks un sīkstāks. Monētu glabāja kā talismanu, nododot no paaudzes paaudzei. No tautumeitas tikumības un sirdsskaidrības simbola, cauri slēptai cerībai okupācijas gados, līdz mūsdienu Latvijas Valsts identitātes zīmei – ceļš, kuru izgāja Milda līdzi Latvijas liktenim.

  Piešķirot Mildai taustāmas aprises, tā ieiet mūsu laikā un telpā. Mildas sejas vaibsti fascinē ar cēlo skaistumu, acis skatās nākotnē. Gaišais metāls izstaro gaismu, ienesot laukumā svinību. Kanoniskais profils nolasāms no pilsētas domes ēkas puses. Īpaši skaista Mildas bize / matu pīne, kuras motīvs turpinās laukuma seguma motīvā un apstādījumos.

  Izveidota unikāla, nekur nebijusi matu pīne – dobe no formētiem krūmu stādījumiem, kas pamazām pāriet ziemciešu stādījumā, dabīgā laukakmens segumā, laukakmens un granīta bruģa miksētā segumā un noslēdzas ar granīta bruģa segumu. Caur krūmu stādījumiem vijas celiņi, pa kuriem iespējams izstaigāt un būt klātesošam šajā mīlestības pinumā. Simboliskās trīs upes apvieno visas Zemgales upes un upītes, kas tiecas uz Lielupi. Upes saplūstot, kulminējas dievišķā Latvijas sievietes tēlā (skulptūrā).  Visaptverošā mīlestība savijas sievietes matu pīnē, kas simbolizē spēku, enerģiju, un aicina ikvienu tajā ienākt un pakavēties.

  vizualizacijas

  dobele_viz1_small dobele_viz2_small dobele_viz3_small dobele_viz4_small Griezums